وبلاگ‌نویسی اجباری نیست، باید با عشق نوشت!

علاقه‌ها بهترین غریزه برای انجام دادن کاری هستند. از همان اول زندگی به ما گفتن دنبال علاقه‌تان برین (البته در رشته تحصیلی هرچه خانواده صلاح بدونند همونه) تا در زندگی‌تان موفق بشین. وبلاگ‌نویسی از این قضیه مستسنا نیست. نوشتن حالا از رمان تا وبلاگ‌نویسی و حتی نوشتن نامه‌ای ساده باید با علاقه شروع بشه.


همیشه برام سوال بود چرا غذا‌های هیچ‌جا شبیه غذاهای مادرم نمیشه، حتی اگر یک نیمروی ساده باشه خیلی خوشمزه‌تر از پیتزاییه که سرآشپر با تجربه ایتالیایی درست می‌کنه. علتش خیلی ساده بود و در یک کلمه خلاصه می‌شود «عشق»، این قضیه در همه چیز جواب می‌دهد. 


از زمانی که شروع به خواندن وبلاگ‌های فارسی کردم،‌ تفاوت خاصی رو در نوشته‌ها احساس کردم،‌ مطالبی بودن با اینکه محتوای غنی داشتند،‌ به دل من نمی‌شنستند ولی دقیقا برعکسش هم بود،‌ نوشته‌هایی بودن که اصلا محتوای غنی نداشتند ولی چون با عشق و علاقه نوشته شده بودند حس خوبی رو به من انتقال می‌دادند.


اکثر وبلاگ‌نویس ها، سعی می‌کنند چیزی رو بنویسن که خودشون نیستن، درست مثل اونهایی که فقط برای اینکه بگن فرد باکلاسی هستند توی کافه یک فنجون اسپرسو ایتالیایی سفارش میدن ولی توی دل خودشون می‌خوان اون لیوان موهیتو رو سفارش بدن، ولی با خودشون میگن فکر می‌کنن من بی‌کلاسم که قهوه نخوردم، یک جور زندگی کردن برای دیگران. 


نوشتن با عشق،‌ نه تنها باعث زیباتر نوشتن می‌شود، بلکه قطعا در یک بازه‌زمانی باعث اضافه شدن به خوانندگان وبلاگتون هم می‌شه و مهم‌ترین ویژگی‌ش به نظرم راضی بودن از خودتون بعد از تموم کردن مطلبتون هست. وقتی مطلب رو دوباره می‌خونید از خوندنش خودتون هم لذت می‌برید. برای مثال اگر مثل من عاشق غذا هستید، وقتی درباره سفر به تبریز و کوفته تبریزی و غذاهای محلی اونجا می‌نویسید از تک‌تک کلماتش لذت می‌برین ولی وقتی درباره بیت‌کوین و دنیای اون می‌نویسید فقط به این فکر می‌کنید که چندتا بازدیدکننده جذب می‌کند.


در آخر پیشنهاد می‌کنم ۳ تا مطلب آخر محمد عباسی‌فرد (دوست عزیز من)‌ رو بخونید تا شاید اگر ترسی توی نوشتنتون هست بتونید اون رو برطرف کنید و شروع به نوشتن کنید.
سه نوشته آخر محمد :

  1. حق نوشتن، حق مادرزادی ماست!
  2. به خودت اجازه نوشتن بده
  3. بد بنویس، اما بنویس!


پی‌نوشت :‌ قرار شد درباره وبلاگ‌نویسی دیگه نوشته‌ای توی وبلاگ شخصی‌ام ننویسم. این مطلب رو ۲ هفته پیش نوشتم و با توجه به بازار داغ این روزهای چالش وبلاگ نویسی، تصمیم گرفتم اون رو توی ویرگول منتشر کنم.